Захранване от 12 до 24 месеца

Навършването на една година е несъмнено голямо събитие. Вашето бебе е пораснало значително, придобило е различни умения и неговата храносмилателна система е вече готова за нови храни. Периодът от първата до втората година може да се раздели на 2 части: първите три месеца от първата година (от 12-тия до 15-тия месец) и от 15-тия месец до 2-рата година. Това разделение се дължи на не толкова добрата способност за дъвчене на децата през първите 3 месеца и значителното му подобрение след това, както и чувствителността на храносмилателната система. След първите 3 месеца на първата година децата са готови и могат да консумират почти всички храни.

Първите три месеца на първата година. Дали ще продължите с кърменето през този период е въпрос на личен избор и отношения с вашето дете. Добра алтернатива, особено за работещите майки, е кърменето сутрин и /или вечер. При всички положения, вашето дете ще започне да приема все по-малко кърма, защото основните калории, които приема са от другата, твърда храна. Ако спрете кърмата, не я замествайте с краве прясно мляко. Киселото мляко и козето мляко са по-добрата алтернатива. Купувайте от сигурни източници и натурално / домашно, за да избегнете хормоните и антибиотиците, с които често производители тъпчат млечните продукти.

В този период вашето дете усъвършенства своите дъвкателни способности. Ако не е започнало да дъвче добре, то в края на третия месец това ще бъде факт. Съобразявайте храната с уменията за дъвчене на вашето дете.

На тази възраст децата вече могат да опитат и яйца. Един много добър източник на протеини. Не се притеснявайте да им давате яйца. Грижете се само да ги набавяте от най-добрите и сигурни източници. Соята е друга нова храна, която може да добавите към менюто. С нея трябва да се внимава и да се приема рядко и по малко, както от малките, така и от възрастните. Тя съдържа фитоестрогени, които могат да нарушат хормоналния баланс на тялото. С картофите, доматите и патладжаните е добре да се изчака до първата година, защото те съдържат алкалоиди, които могат да повлияят на нервно-мускулните функции и храносмилателната система. Въпреки това, те имат своите хранителни стойности и са добър източник на хранителни вещества след първата година.

Храносмилателната система е вече подготвена за повече глутен. Придържайте се към пълнозърнестите храни.


Нови храни, които може да добавите към менюто след тези от предишната таблица)

Плодове Зеленчуци Зърнени Бобени Животински
лимон
мандарини
*малки количества
патладжан ечемик соя
*малки количества и рядко
яйца
маракуя зеле
маруля
камут кефир
нар спанак ръж
ягоди
*малки количества
каперси
маслини
спелта
чушки
домати
царевица
картофи

Примерна схема на хранене в периода 12-ти - 24-ти месец


Закуска Обяд Закуска Закуска Вечеря
хладка вода;
бъркано яйце с ръжен хляб;
ръжени палачинки с плодове
или овесени ядки с плодове
хладка вода;
зеленчуци на пара;
ориз с маслини;
супа с ръжено хлебче или пюре
+ 2ч.лъж. растителна, студено пресована мазнина
хладка вода;
плод
хладка вода;
пълнозърнести гризини;
зеленчук или сладка варена царевица
хладка вода;
пиле / риба със зеленчуци
или ориз със зеленчуци

След първите 3 месеца на първата година. Това е моментът, който всеки очаква. Вашето бебе вече може да хапва от всички семейни рецепти. От този момент, вече не е нужно да приготвяте храната специално за него. Остава само да се погрижите за здравословни и богати на хранителни вещества рецепти. Това ще се отрази добре, както на развитието на вашето бебе, така и на цялото ви семейство.

Сирена, различни видове хляб, зеленчуци... Можете да експериментирате с всички храни. Добре е да разнообразявате зърнените. Понякога ръж, понякога жито или ечемик. Разнообразието е ключ към здравословното хранене и средство за набавяне на повече и различни хранителни вещества. Купувайте пълнозърнеста паста. Тя е дори по-вкусна от тази, направена от бяло брашно. Не забравяйте, че плодовите сокове са почти лишени от хранителни вещества. След изстискването, плодовете започват постепенно да губят качествата си. Затова, ако давате на децата си сокове – правете ги вкъщи. Плодовите кисели млека. Ние често ги консумираме и причисляваме към полезните храни. В тях рядко има плод, а дори и да има, то той отдавна е изгубил хранителните си качества. Плодовите кисели млека са и рядко направени от истинско кисело мляко. Следете за наличието на бактерията, отговорна за създаването на киселото мляко. То е обикновено по-кисело от тези, в които тя липсва. Ако имате пасатор, плодове и обикновено кисело мляко, вие може да предложите на детето си истински плодов десерт, който несъмнено е богат на хранителни вещества, а и доста вкусен. Към десертите и следобедните закуски една добра добавка са ядките. Те съдържат полезни мазнини и децата ги обичат. Те са идеален заместител на чипсовете и зрънчовците. Фъстъците са единствените от ядките, които е добре да избягвате. Поради широката им употреба и големите посеви, те често са пълни с пестициди и други химикали, които осигуряват тяхното по-лесно, безпроблемно и голямо производство. Ако имате алергия към ядки в семейството ги избягвайте до 5-годишна възраст. Портокалите и грейпфрутите са добавени с последните храни, защото те често възбуждат алергии. На година и 3 месеца вашето дете би трябвало да може да се справи с тях.

Не забравяйте, че хранителните навици на вашето дете зависят основно от вас. Едно бебе иска бисквитка или шоколад само, ако то ги е опитвало преди. Обяснете им смисъла на здравословното хранене и разбира се не ги лишавайте напълно от не толкова полезните храни. До 2 – 3 годишна възраст, ние сме тези, които определяме правилата. Не забравяйте, че децата виждат, чуват и разбират всичко. Ако скриете шоколад някъде вкъщи те най-вероятно ще го намерят или видят. Просто избягвайте тези храни в дома си.


Нови храни, които може да добавите към менюто след първите 3 месеца на първата година и след тези от таблицата по-горе.

Плодове Зеленчуци Зърнени Ядки Млечни
грейпфрут морски копър пшеница
жито
бадеми сирене
портокал водорасли орехи кашкавал
лешници *препоръчително от овче и козе мляко
кедрови ядки
кестени и нахут
* Всички ядки се дават само смлени. До 5-годишна възраст има опастност от задушаване!

Примерна схема на хранене


Закуска Обяд Закуска Закуска Вечеря
хладка вода;
бъркано яйце с пълнозърнест хляб;
пълнозърнести палачинки с плодове
или овесени ядки с плодове
хладка вода;
зеленчуци на пара;
ориз с маслини;
супа с пълнозърнест хляб и кашкавал;
пълнозърнеста паста със сирене/кашкавал и зеленчуци
+ 2ч.лъж. растителна, студено пресована мазнина
хладка вода;
плод
хладка вода;
пълнозърнести гризини;
зеленчук или сладка варена царевица
хладка вода;
пиле / риба със зеленчуци
или ориз със зеленчуци

Няколко рецепти:

Пълнозърнеста паста с настърган кашкавал и домат. Сварете 50гр. паста. Изцедете и добавете 3 суп.лъж. настърган кашкавал и 1/2 домат, нарязан на много ситни кубчета. Разбъркайте и сервирайте.
Тази закуска е добра само за директна консумация. Количеството е достатъчно за 1 порция.

Патладжани с кисело мляко, копър и чесън. Нарежете 2 / 3 резена патладжан на малки парчета и сгответе в тиган с 2 лъжици зехтин. Разбъркайте половин чаша кисело мляко с 1/2 скилидка счукан чесън и много ситно нарязан копър. Добавете към патладжана.
Тази закуска е добра само за директна консумация. Количеството е достатъчно за 1 порция.

Задушени зеленчуци със сирене или кашкавал. Измийте, нарежете и поставете в подходящ съд за готвене около 600гр. зеленчуци - 1 чушка, 3 картофа, 1 броколи, един морков, скилидка чесън и един домат. Разбъркайте зеленчуците, добавете малко розмарин, 4 лъжици зехтин и малко вода. Покрийте с фолио и печете така около 30 / 40 минути на 220 градуса. Махнете фолиото и добавете 200гр. настърган кашкавал или натрошено сирене. Разбъркайте леко и печете без фолио за около 10 минути.
Тази рецепта е добра за консумация до 2 дни от хладилника и до 1 месец от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.

* Не поставяте топла храна в пластмасови съдове.
* Използвайте тези рецепти като основа и разменяйте частично съставките - леща / боб / ориз, манго / папая / праскова / тиква и т.н.
* Всички тези рецепти са изключително богати на хранителни вещества и съобразени с възрастта и нуждите на подрастващите.


източници:

Elliott, R. (2010). Introduction. In R. Elliott, The Best Recipes for Babies & Toddlers, London, UK: Duncan Baird Publishers

За всеки родител

Здравословно хранене

В отговор на различните теории, относно здравословния начин на живот и неточностите в тях, университетът Харвард предлага една ясна и подкрепена с много изследвания Пирамида за Здравословното Хранене.

Прибори, от 2 до 3 години

В тази възраст, децата често обичат да упорстват и налагат собственото си мнение. Периодично те изпитват вашите и съответно техните собсвени граници.