Захранване от 4 до 6 месеца

Захранването на бебето е труден етап, както за майката, така и за бебето. Затова, то трябва да започне бавно и постепенно. За да може това да се случи по най-добрия начин, е добре да започнете от рано. Още на 4 месеца, храносмилателната система на бебетата е достатъчно развита, за да може да преработи някои видове храни. Имайки предвид крехката възраст на детето и факта, че храносмилането му трябва още да се развива, ние трябва да бъдем внимателни и да започнем с малки количества.

Бебетата започват да се нуждаят и от други хранителни вещества в периода между 4 и 6-месечна възраст. Важно е да се започне бавно и внимателно. Няма нужда от бързане. Давайте на своето бебе един плод или зеленчук на едно ядене и не смесвайте различни храни. По този начин по-лесно ще установите причинителя при евентуални реакции към някоя от храните. Започнете със зеленчуците от самото начало. По този начин ще привикнете вашето дете и към различни от сладките вкусове (кърма и плодове). Пробвайте с различни зеленчуци (сурови и варени, но не преварени). Наблягайте на сезонните и местни продукти, в които е по-вероятно да срещнете полезни съставки.


Реакции към храните

Ако вашето дете получи някаква реакция срещу някоя храна, изчакайте 8 седмици и след това опитайте отново. Храносмилателната система на вашето дете, може би вече ще е способна да се справи с нея. Ако вашето дете системно отказва или избягва някой вид храна просто я премахнете от менюто и опитайте отново след няколко седмици. Може би тогава нещата ще са различни.


Количество на храната

В началото е възможно вашето дете да яде само по 1 / 2 лъжички от някое ястие или пък да изяде цял плод или пюре. Това е строго индивидуално и зависи от вашето дете. В началото, давайте на бебето толкова, колкото то иска. Ако започне да се дърпа и отказва да яде, отдръпнете храната, поиграйте малко и опитайте пак. Някои бебета имат нужда от почивки по време на храненето. Ако пък отново се дърпа, оставете останалото за следващото ядене.



Първата твърда храна в менюто


Плодове Зеленчуци Зърнени Бобени Мляко и яйца Мазнини
* без кора
ябълки (може варена)
броколи кафяв ориз зелен фасул кефир (за накисване на варива) * 1ч.лъж. на ден заедно с яденето
* само студено пресовани
кайсии (може и сушени) моркови бял ориз червена леща кисело мляко (за накисване на варива) лен
авокадо (след 4-та седмица) грах амарант коноп
банан карфиол просо тиква
лимонов сок (само за накисване на варива) тиквичка сусам
праскова тиква слънчоглед
манго зелен боб
папая сърцевина на артишок
круши цвекло
сливи (може и сушени) ряпа

Примерно меню за първите 2 седмици


Закуска Закуска Обяд Закуска Закуска Вечеря
кърма / бутилка кърма / бутилка кърма / бутилка;
пюре от един плод или зеленчук;
1ч.лъж. растителна мазнина
кърма / бутилка кърма / бутилка кърма / бутилка

Примерно меню за 3-та и 4-та седмица от захранването


Закуска Закуска Обяд Закуска Закуска Вечеря
кърма / бутилка
пюре от един плод или зеленчук;
1ч.лъж. растителна мазнина
кърма / бутилка кърма / бутилка;
пюре от един плод или зеленчук
кърма / бутилка кърма / бутилка
пюре от един плод или зеленчук
кърма / бутилка

Няколко рецепти:

Пюре от ябълки. Обелете плода и го нарежете на ситни парченца. Поставете ги в дълбок съд и пасирайте добре, докато стане гладка смес. Добавете малко вода, ако сместа е прекалено гъста. Тези пюрета са добри за консумация до 3 дни от хладилника и до 3 месеца от фризера, а времето за приготвянето им е не повече от 10 минути. Същата толкова лесна рецепта и правилата за складиране към нея, може да се приготви и с кайсии, манго, праскови, сливи или круши.
* Не забравяйте, че суровите плодове са най-лесни за храносмилане и са най-богати на хранителни вещества.

Пюре от банан или авокадо. Тези плодове могат лесно да бъдат смачкани, както с вилица, така и с миксер. Добавете малко вода, ако намерите за необходимо. Пюретата от банан, или авокадо, трябва да се консумират веднага след приготвянето. Те не са подходящи нито за складиране във фризер или хладилник, нито за консумация по-късно същия ден. Тези пюрета са отлични източници на различни хранителни вещества и се приемат много добре от децата. Те са отлично средство за регулиране на солта в организма, храносмилането, богати на витамин В и фибри. Авокадото съдържа мононенаситени мазнини, които спомагат развитието на паметта.

Зеленчукови пюрета. Полезни и харесвани от децата са пюретата от моркови, броколи и карфиол. Най-добрият начин на приготвяне е на пара (за морковите около 15-20мин., за другите - 10мин, с капак). Не забравяйте винаги да оставяте зеленчуците леко твърди. Така се запазват вкусовите и хранителните им качества. Тези пюрета са добри за консумация до 3 дни от хладилника и до 3 месеца от фризера, а времето за приготвянето им е не повече от 10 минути.

Пюре от кафяв ориз. Поставете 100гр. кафяв ориз в 570мл. вода, добавете една лъжица кисело мляко, или кефир, и оставете да се накисне за поне 7 часа (с капак). Без да изплаквате, сложете ориза и водата да кипнат на силен огън и след това намалете максимално и оставете така за 1 час. След това поставете в дълбок съд (не пластмасов) и пасирайте, докато се получи гладка смес. Това пюре е изключително богато на фибри и хранителни вещества. То може да се складира до 1 ден в хладилника или до 1 месец във фризера.


източници:

Elliott, R. (2010). Introduction. In R. Elliott, The Best Recipes for Babies & Toddlers, London, UK: Duncan Baird Publishers

За всеки родител

Захранването от 6 до 9 месеца

В този период зъбките вече започват да се показват. Това е и допълнителен сигнал за това, че е време за захранване на малките. Започнете това тримесечие с пюрета като постепенно добавяте и по-твърда храна.

Здравословно готвене

Приготвянето на храната по здравословен начин далеч не означава, че трябва да се превърнете в майстор готвач или да инвестирате в скъпи съдове за готвене.