Захранване от 9 до 12 месеца

В този период децата започват да хапват все по-големи количества. Понякога те могат да бъдат впечатляващи. Зъбките са вече поникнали и спокойно може да преминете на по-твърда и солидна храна. Те са и допълнителен сигнал, че твърдата храна би трябвало да е основна.

Полезните мазнините продължават да са от значение за правилното развитие и хранене на вашето дете. Продължавайте да добавяте 2 лъжички от тях към дневното меню.

Млечните протеини са все още съществена част от калориите и нужните хранителни вещества в тази възраст. Кърменето може да продължи около 3 пъти дневно. В този период може да добавите кисело мляко и не само за накисване на зърнените храни, но и към основното меню, смесвайки го с различни плодове. Повечето деца го обожават. За тази възраст киселото мляко е достатъчно от млечните храни. Сирената и другите млечни продукти е добре да бъдат давани в следващия етап на захранването на децата, когато те вече не сучат и тези млечни храни ще са им нужни.

Вече не е необходимо да правим всичко във вид на гладно пюре (или поне не толкова много). Ако досега вашето бебе не е могло да хапва парченца плодове и зеленчуци, то сега би трябвало добре да се справя с тях. Това е и добър стимул за зъбките. Плодовете и зеленчуците е необходимо да са обелени и без семки. Нарязвайте ги на малки парченца, за да предотвратите задавяне и бъдете близо до бебето, докато се храни, за да може да помогнете при необходимост. Не забравяйте, че всяко дете е уникално и има собствено темпо на развитие. Ако все още се затруднява с парченцата храна, не се притеснявайте. Скоро ще се справя все по-добре.

Глутенът е протеин, който по трудно се преработва и затова е препоръчително да се изчака, докато вашето бебе навърши годинка. Овесените ядки съдържат ниско количество глутен и са много подходящи за начало. Така може да видите как вашето дете ще приеме глутена. Овесените ядки са и чудесен източник на хранителни вещества. Пазете от задавяне и следете от реакциите към тях. Ако забележите такива ги изключете от менюто и опитайте отново след 8 седмици.

В това тримесечие може да добавите и брюкселско зеле. То е лесно за преработване и богато на хранителни вещества. Приготвянето на пара е препоръчително. С него може да правите пюрета и различни други рецепти.

Опитайте се да създадете хранителни навици още от сега. Не продължавайте храненето повече от 20 - 30 минути. Често, при по-продължително хранене, децата се наяждат от много малки количества и не изяждат порцията си. На тази възраст играчките и занимаването на децата по време на хранене са от голяма полза и ценен помощник в тези ситуации. Не забравяйте и водата. Друг важен навик, който може да създадете.


Нови храни, които може да добавите към менюто след тези от предишната таблица)

Плодове Зеленчуци Зърнени Риба
* само прясна риба
Млечни Мазнини
малини
къпини
боровинки
зелени подправки овесени ядки пъстърва кисело мляко масло
френско грозде чесън царевица кефир
фурми лук
смокини аспержи
грозде
стафиди
краставици
киви артишок

Примерна схема на хранене в периода 9-ти - 12-ти месец


Закуска Закуска Обяд Закуска Закуска Вечеря
топла / хладка вода;
пюре (овесени ядки с плодове
или ориз с кисело мляко
кърма / бутилка топла / хладка вода;
пълнозърнесто пюре /
боб / зеленчуци
+ 2ч.лъж. растителна мазнина
кърма / бутилка топла / хладка вода;
зеленчуци / варива с месо / риба
кърма / бутилка

Няколко рецепти:

Овесени ядки с плодове. Накиснете 115гр. овесени ядки в 750мл. вода и ги оставете така за поне 7 часа в подходяща тенджера с капак. Сложете на котлона и кипнете на умерен огън, след което намалете и оставете така за 10 минути, като разбърквате. Когато сместа е готова, добавете 250мл. кисело мляко и 125гр. малини, къпини или боровинки. Разбъркайте добре. Пасирайте, ако е необходимо. Сервира се топло.
Тази закуска е добра за консумация до 3 дни от хладилника и до 3 месеца от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.

Кафяв ориз със зеленчуци. Накиснете 100гр. кафяв ориз с 1 суп.лъж. кисело мляко за поне 7 часа в подходяща тенджера с капак. Добавете една скилидка чесън и кипнете на силен огън, след което намалете максимално температурата и оставете така за 1 час да къкри. Междувременно, сложете 60гр. зеленчуци (броколи, карфиол, брюкселско зеле) на пара за около 10 минути. Готовите зеленчуци и ориз се пасират с 2 ч.лъж. зехтин. Сервирайте топло.
Тази рецепта е добра за консумация до 2 дни от хладилника и до 1 месец от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.

Краставица с кисело мляко и копър. Нарежете на много ситно 2 стръкчета копър, след което смачкайте добре. Добавете една лъжица кисело мляко и разбъркайте добре. Обелете и нарежете на ситно 1/4 краставица. Смесете всичко и сервирайте. Тази рецепта е подходяща само за директна консумация. Количеството е достатъчно за 1 порция.
Тази рецепта е добра за консумация до 2 дни от хладилника и до 1 месец от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.
* Тази рецепта е подходяща за децата, които вече могат да дъвчат.

Пъстърва със зелен боб. Задушете 100гр. филе от пъстърва в умерено загрят тиган с една лъжица зехтин. Сложете 100гр. зелен боб на пара, докато омекне. Нарежете бобчетата на ситно, а рибата накъсайте на малки парченца. Разбъркайте и сервирайте топло.
Тази рецепта е добра за консумация до 2 дни от хладилника и до 1 месец от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.
* Тази рецепта е подходяща за децата, които вече мога да дъвчат.

* Не поставяте топла храна в пластмасови съдове.
* Използвайте тези рецепти като основа и разменяйте частично съставките - леща / боб / ориз, манго / папая / праскова / тиква и т.н.
* Всички тези рецепти са изключително богати на хранителни вещества и съобразени с възрастта и нуждите на подрастващите.


източници:

Elliott, R. (2010). Introduction. In R. Elliott, The Best Recipes for Babies & Toddlers, London, UK: Duncan Baird Publishers

За всеки родител

Здравословно готвене

Приготвянето на храната по здравословен начин далеч не означава, че трябва да се превърнете в майстор готвач или да инвестирате в скъпи съдове за готвене.

Захранването от 12 до 24 месеца

В този период вашето дете усъвършенства своите дъвкателни способности. Съобразявайте храната с уменията за дъвчене на вашето дете.