Захранване от 6 до 9 месеца

Ако започвате захранването от шестия месец се придържайте към менюто и схемите на страница Захранване, 4 - 6 месеца. В противен случай, вече е време за нови вкусове и съчетания. Въпреки че кърменето продължава, значителна част от калориите идват от другите храни. Затова е важно менюто да е богато на протеин. Храносмилателната система също е готова за нови храни - по-голямо разнообразие на варива, риба и птиче месо. Вече можете да предложите повече и различни комбинации.

В този период зъбките вече започват да се показват. Това е и допълнителен сигнал за това, че е време за захранване на малките. Започнете това тримесечие с пюрета като постепенно добавяте и по-твърда храна. Следете дали вашето дете започва да дъвче. Това е знак дали е нужно да продължавате да пасирате храната или не. Ако все още не дъвче, не се притеснявайте. Вашето бебе ще започне тогава, когато е готово.

Когато започне да дъвче храната, вие можете да започнете да му давате малки парченца плодове и зеленчуци. Започнете бавно и постепенно. Когато видите, че започва да дъвче по-добре, можете да му дадете ориз и други твърди храни. Позволявайте на детето да опитва да се храни с лъжица само. Така то по-бързо и лесно ще се научи да я използва правилно. Пиенето на вода е чудесен навик, който може да възпитате във вашето дете, затова не се колебайте да започнете от сега. Давайте пречистена / преварена вода от чешмата.

През това тримесечие детският организъм се развива динамично и затова има нужда от повече протеини. Опитайте се да ги включите и в трите основни хранения. Сега е идеалното време да предложите на детето си риба. Придържайте се към изброените в долната таблица. Те са най-подходящи за децата в тази възраст. Сьомгата е известна с хранителните си качества, а по-малките (сардини и аншоа) могат да се консумират цели и са много добър източник на калций. Ако предлагате на детето си червено и птиче месо, старайте се то да е от надежден източник. Добавяйте 2 лъжички от полезните мазнини към дневното меню.


Реакции към храните

Ако вашето дете получи някаква реакция срещу някоя храна, изчакайте 8 седмици и след това опитайте отново. Храносмилателната система на вашето дете, може би вече ще е способна да се справи с нея. Ако вашето дете системно отказва или избягва някой вид храна просто я премахнете от менюто и опитайте отново след няколко седмици. Може би тогава нещата ще са по-различни.


Количество на храната

Основните хранения в този период са вече 3. Оставете детето да яде и суче, толкова, колкото иска (,защото толкова му е необходимо). Ако започне да се дърпа и отказва да яде, отдръпнете храната, поиграйте малко и опитайте пак. Някои бебета имат нужда от почивки по време на хранене. Ако отново се дърпа, оставете останалото за следващото хранене.



Нови храни, които може да добавите след тези от основната таблица)

Ядки Варива Зърнени Риба
* само прясна риба
Месни
* само в малки количества
Мазнини
кокос боб пълнозърнесто брашно сьомга червено месо зехтин
сардини птиче месо
аншоа

Примерна схема на хранене в периода 6-ти - 9-ти месец


Закуска Закуска Обяд Закуска Закуска Вечеря
кърма / бутилка кърма / бутилка топла / хладка вода;
пюре от пълнозърнести / варива / зеленчуци;
2ч.лъж. растителна мазнина
кърма / бутилка топла / хладка вода;
пюре от боб / варива / зеленчуци с месо / риба
кърма / бутилка

Няколко рецепти:

Закуска от кафяв ориз и манго. Накиснете 100гр. кафяв ориз в 570мл. вода и една лъжица кисело мляко, или кефир, и го оставете така за поне 7 часа в подходяща тенджера с капак. Сложете ориза с водата на котлона и кипнете на умерен огън, след което намалете максимално и го оставете така за 1 час. Пасирайте едно манго (предварително обелено и нарязано на малки парченца) и добавете към него изцедения ориз и 1/4 настъргана ябълка. Пасирайте отново. Сервирайте топло.
Тази закуска е добра за консумация до 3 дни от хладилника и до 3 месеца от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.

Пюре от леща и тиква. Накиснете 100гр. леща с 2 суп.лъж. лимонов сок и топла вода (да покрие) за поне 7 часа в подходяща тенджера с капак. Изплакнете лещата добре и я кипнете с чаша и половина вода. Варете на силен огън за 10 минути и съберете пяната от повърхността. Намалете максимално котлона и оставете така за 1 час да къкри. Междувременно, изпечете тиквата (количество колкото едно цяло манго) на 200 градуса за 30 - 40 минути. Готовите тиква и ориз се пасират с 2 ч.лъж. зехтин. Сервирайте топло.
Тази рецепта е добра за консумация до 3 дни от хладилника и до 3 месеца от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.

Сьомга с грах. Сложете 2 ч. лъж. зехтин в тиган с капак и го сложете на умерен огън. Когато тиганът е нагрят сложете 100гр. филе от сьомга и покрийте с капака. След около 5 - 10мин. обърнете рибата и покрийте. Сложете 4 суп. лъж. грах на пара (с капак) за около 10 минути, докато омекнат. Пасирайте сьомгата, граха и сварената от граха вода (количество, колкото е необходимо). Сервирайте топло.
Тази рецепта е добра за консумация до 2 дни от хладилника и до 1 месец от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.
* Тази рецепта е подходяща за децата, които вече могат (поне малко) да дъвчат.

Сардини със сладък картоф. Нарежете на ситно (кубчета около 2/3см.) един сладък картоф (необелен) и го сложете на пара (с капак), докато омекне (около 20мин.). Смачкайте омекналия картоф добре с вилица и добавете 4 сардини от консерва (във вода или олио). Смачкайте много добре всичко. Сервирайте топло.
Тази рецепта е добра за консумация до 2 дни от хладилника и до 1 месец от фризера. Количеството е достатъчно за 4 порции.
* Тази рецепта е подходяща за децата, които вече мога да дъвчат.

* Не поставяте топла храна в пластмасови съдове.
* Използвайте тези рецепти като основа и разменяйте частично съставките - леща / боб / ориз, манго / папая / праскова / тиква и т.н.
* Всички тези рецепти са изключително богати на хранителни вещества и съобразени с възрастта и нуждите на подрастващите.


източници:

Elliott, R. (2010). Introduction. In R. Elliott, The Best Recipes for Babies & Toddlers, London, UK: Duncan Baird Publishers

За всеки родител

Здравословно хранене

В отговор на различните теории, относно здравословния начин на живот и неточностите в тях, университетът Харвард предлага една ясна и подкрепена с много изследвания Пирамида за Здравословното Хранене.

Захранването от 9 до 12 месеца

В този период децата започват да хапват все по-големи количества. Понякога те могат да бъдат впечатляващи. Зъбките са вече поникнали и спокойно може да преминете на по-твърда и солидна храна.