Оплаквания през бременността

Гадене и повръщане

Повече от половината бременни жени имат сутрешно гадене, което може да бъде придружено с повръщане. То е резултат от повишените хормони. Лекарите смятат, че сутрешното гадене е добър знак, защото означава, че плацентата се развива добре. Гаденето и повръщането са едни от първите признаци на бременността и обикновено започват около 5-та - 6-та седмица. Въпреки, че се нарича сутрешно гадене, това съвсем не означава, че този дискомфорт е характерен само за сутринта. Често симптомите продължават през целия ден, но обикновено изчезват напълно около 12-та седмица.

Техники за потискане:

- Яжте често и в малки количества;

- Приемайте течности преди и след хранене, но не и по време;

- Пийте малки количества течности през деня, за да избегнете обезводняване;

- Хапвайте бисквита или малко солети веднага след ставането сутрин;

- Избягвайте парфюмите и другите източници на силни миризми;

- Избягвайте топли места (усещането за топлина засилва гаденето);

- Не гответе и не яжте пикантни храни;

- Храни и напитки, които облекчават гаденето: сода (газирана вода); спрайт / 7up; напитки с лимон и мента; солени храни (чипс, солети, крекери), бисквити, кисели храни.


Чувствителни гърди

От началото на бременността гърдите претърпяват различни промени, които се дължат на хормоните и подготовката за кърмене.

Какво може да очаквате:

- Нарастване;

- (Свръх) чувствителност;

- Потъмняването на зърната и кожата около зърната (дължи се на хормони, които влияят на пигментацията на кожата);

- Потъмняване на вените на гърдите (поради увеличаване на кръвоснабдяването в гърдите);

- Изтичане на гъсто жълтеникаво вещество (коластра - появява се през втория триместър и постепенно избледнява на цвят);

- Подуване на зърната.

Осигурете си удобно и меко бельо с широки презрамки, за намаляване на дискомфорта.


Умора и сънливост

По време на бременността количеството на кръвта значително се увеличава, което създава допълнителна работа за сърцето, като го натоварва да изпомпва повече кръв. Това води до бързо уморяване и задъхване при дейности, които преди не са представлявали трудност.

Умората е особено често явление през първия триместър и в края на бременността. Някои жени обаче се чувстват уморени по време на цялата бременност.

Ако се чувствате тъжна или обезверена, това може да бъде частично причинено от умората или безсънието.


Промяна в настроенията и чувствителност

Тези състояния са обичайни по време на бременност, поради хормоналните промени, които влияят върху нивата на невротрансмитерите. Всеки реагира различно на настъпващите промени в живота и това допълнително води до нови и силни емоции. Притесненията и съмненията са типични за бременността. Появата на дете е огромна промяна. Дори и дългочаканите деца могат да събудят чувства на съмнения, несигурност и обърканост.

Осигурете си повече почивка, спокойствие и приятни занимания. Включете повече разходки в ежедневните си задължения.


Чувствителни и кървящи венци

Подуването и/или кървенето на венците са често срещани по време на бременност. Възпалението на венците се нарича гингивит. То се причинява от хормоналните промени, които увеличават притока на кръв към венците и ги правят по-чувствителни и подути.

Хормоналните промени също така възпрепятсват нормалната защита на организма срещу бактериите, причиняващи инфекции. Това прави по-лесно плаката да се изгради и задържи върху зъбите, правейки венците податливи на възпаление. Тези проблеми са характерни за втората половина на бременността.

Съвети за намаляване/предотвратяване на проблема:

- Мийте зъбите си редовно и основно с по-мека четка;

- Ползвайте конци за зъби;

- Почистете зъбите си от зъбен камък и плака (при зъболекар);

- Редовни посещения при зъболекар.


Кръвно налягане и кръвна захар

Кръвното налягане често е ниско по време на втория триместър и високо към края на бременността. То се следи стриктно от лекаря по време на цялата бременност.

Ниско кръвно налягане (хипотония). Има две причини за него по време на бременността. То може да бъде причинено от разширяващата се матка, оказваща натиск върху големите кръвоносни съдове. Това може да бъде предотвратено, ако не спите или лежите на гърба си. Втората причина се нарича ортостатична хипотония. При рязко изправяне или смяна на позата гравитацията кара кръвта да напусне мозъка ви. Това може да доведе до спад на кръвното налягане. За да предотвратите падания и световъртеж, ставайте и сменяйте позата си бавно и внимателно.

Високо кръвно налягане (хипертония). Високото кръвно налягане по време на бременност се появява при около 3% от жените под 40-годишна възраст, и при 10% от жените над 40 години. Това състояние се третира с почивка, приемане на много течности и избягване на солени храни, съдържащи натрий.

Кръвна захар. Проблеми с кръвната захар могат да доведат до виене на свят. Високата кръвна захар (хипергликемия) или ниската кръвна захар (хипогликемия) могат да ви накарат да се чувствате замаяни или слаби. Много лекари рутинно изследват бременните жени за проблеми с кръвната захар.


Kиселини

Много жени изпитват киселини за първи път по време на бременността. Това състояние е безвредно, но причинява значителен дискомфорт.

Киселините предизвикват усещане за парене, което често се простира от долната част на гръдната кост до гърлото. Те се причиняват от хормоналните и физически промени в тялото. По време на бременността, плацентата произвежда прогестерон, който отпуска гладките мускули на матката, но също така отпуска и клапана, който разделя хранопровода от стомаха. Това позволява на стомашните киселини да се върнат обратно към хранопровода и да причинят неприятно парене. Прогестеронът също забавя вълноподобните контракции на хранопровода и червата, което прави храносмилането по-мудно. По-късно по време на бременността, нарастващото бебе оказва натиск върху стомаха, връщайки стомашните киселини обратно в хранопровода.

Повечето жени започват да изпитват киселини в стомаха и други стомашно-чревни неразположения през втората половина на бременността.

Киселините не могат да бъдат напълно потиснати, но има няколко неща, които могат да ги облекчат:

- Избягвайте газирани напитки, кофеин, шоколад, кисели храни, като цитрусовите плодове и сокове, домати, горчица и оцет, преработени меса, ментови продукти и подправки, силно подправени храни, пържени или мазни храни;

- Хранете се в малки количества и дъвчете добре;

- Избягвайте големи количества течности, особено по време на хранене. Пийте много течности, но бавно и по малко;

- Опитайте дъвка след хранене. Дъвката стимулира слюнчените жлези, а слюнката може да помогне за неутрализирането на киселините;

- Последното хранене трябва да бъде поне 3 часа преди лягане;

- Носете широки и удобни дрехи. Избягвайте стягането около кръста и корема.


Силно вагинално течение

Засилването на вагиналното течение е нещо нормално по време на бременността. Ако то има различен от белия цвят и е придружено от зачервяване или сърбеж, това може да се дължи на вагинална инфекция. Една от най-честите вагинални инфекции по време на бременността е кандидозата, известна също като гъбична инфекция. Вашият лекар може лесно да се справи с този проблем.


Подути глезени и ходила

Наличието на отоци по време на бременността е нормално, защото тялото задържа повече вода. Промените в биохимичните показатели на кръвта също предизвикат навлизането на течност в тъканите.

В допълнение, нарастващата матка оказва натиск върху тазовите вени и голямата артерия в дясната половина на тялото, която пренася кръв от долните крайници към сърцето. Налягането забавя връщането на кръвта от краката и води до подуване. Отоците са типични за третия триместър и са по-силни при жени с повече околоплодна течност, повече килограми и през лятото. След раждането подуването изчезва бързо и тялото елиминира излишната течност.

Уведомете вашия лекар, ако забележите подуване на лицето или подпухналост около очите (повече от леко), при прекомерно подуване на ръцете, при прекомерно или внезапно подуване на краката и/или глезените, ако забележите, че единия крак е значително по-подут от другия, ако изпитвате някаква болка в прасците или бедрата.

Как да облекчите отоците:

- Лежете/спете на една страна. Тъй като артерията е разположена вдясно, най-добре е да лежите на лявата си страна;

- Дръжте краката си високо, когато е възможно;

- Не кръстосвайте краката си, докато седите;

- Опъвайте краката си често, докато седите;

- Раздвижвайте глезените и пръстите на краката си;

- Правете редовни почивки от седнало или изправено положение;

- Носете удобни обувки;

- Не носете тесни чорапи и дрехи;

- Пийте много вода. Изненадващо, това помага на тялото ви да задържа по-малко вода.


Газове и подут корем

Основната причина за появата на повече газове по време на бременността са високите нива на прогестерон, който отпуска гладката мускулатура в цялото тяло, включително стомашно-чревния тракт. Това забавя храносмилането, което може да доведе до газове, подуване на корема и оригване. По-късно през бременността, нарастващата матка притиска коремната кухина, което допълнително забавя храносмилането. Това може да причини и киселини и запек.

Газовете попадат в храносмилателния тракт по два начина: при поглъщане на въздух и от бактериите в дебелото черво от несмляната храна. Повечето стомашни газове, образувани от поглъщане на въздуха, се освобождават с оригване.

Установено е, че белтъчините произвеждат по-малко газове. Въпреки това, всеки организъм има своята специфика и реагира различно на различните храни. Здравословното и умерено хранене обаче гарантирано намалява появата на газове и дискомфорт в стомаха.


Болки в кръста и ставите

Разширяването на матката измества центъра на тежестта на тялото и отслабва коремните мускули. Това води до промяна в позата и натиск върху гърба. Натрупаните килограми водят до повече работа за мускулите и повишават стреса върху ставите. Почивката, йогата и масажите помагат.

Хормоналните промени по време на бременността разхлабват ставите и ставните връзки в тазовите кости. Това може да създаде чувство за нестабилност и да причини болка при ходене или седине. По този начин организмът се подготвя за раждането, разширявайки тазовата кост. Най-често болката се появява в по-късните месеци и става по-силна с напредване на бременността. Болката в гърба и ставите обикновено отзвучава в рамките на няколко месеца след раждането.


Недостиг на въздух

По време на бременността организмът има нужда от повече кислород. Повишените хормони, особено прогестеронът, пряко засягат белите дробове и стимулират дихателния център в мозъка. Броят вдишвания и количеството на въздух се увеличава значително. В по-късна бременност, нарастващата матка притиска диафрагмата и допълнително причинява затруднено дишане. Изправената стойка помага и дава повече пространство на дробовете.


Суха кожа и сърбеж

Чувството за сърбеж и суха кожа, особено около корема и гърдите е нормално. То се дължи на разтягането на кожата и може да доведе до поява на стрии. Хормоналните промени също могат да бъдат частично виновни.

Единственият начин сърбежите и сухотата да бъдат облекчени е използването на мазила за тяло. Имайки предвид бременността използването на естествени продукти е препоръчително. Въпреки че няма категорични доказателства, използването на масла 2 пъти дневно върху проблемните зони намалява шансът за появата на стрии и несъмнено успокоява сърбежа.

В повечето магазини могат да се намерят зехтин, кокосово и какаово масло. Те са много подходящи и могат да се използват вместо крем за цялото тяло.


източници:

www.americanpregnancy.org
www.babycentre.com

За всеки родител

Раждане

Според Dick-Read, болката по време на раждане не е неизбежна и е резултат от страхът, който се предава от майка на дъщеря през поколенията. Dick-Read подчертава, че информирането на жената за процеса на раждането отнема страха от неизвестното и спомага за неговото по-лесно и безболезнено изпълнение.

Бебето - Харви Карп

Книгата на Харви Карп "Най-щастливото бебе" е изключително полезна за всеки бъдещ родител. Той обяснява основни принципи в развитието и ежедневието на бебето и предлага ефективни техники за неговото успокояване.