
Бебето - Харви Карп
Книгата на Харви Карп "Най-щастливото бебе" е изключително полезна за всеки бъдещ родител. Той обяснява основни принципи в развитието и ежедневието на бебето и предлага ефективни техники за неговото успокояване.
Периодът след раждането е свързан с ненадминати изисквания, лишения и много промени, дори и в ситуация на най-добри обстоятелства. Този период е наситен с толкова промени и задължения, че е съвсем обичайно за новите родители да изпитат повишена тревожност и несигурност, свързани с прехода към родителството. Промените в ангажиментите, режима на съня и ежедневието изискват адаптация, както и нагаждане към темперамента на бебето с този на родителите. Несъмнено, този ''нов живот'' внася смут във вече установения ритъм на живот, както на майките, така и на бащите.
Неслучайно, тези бурни промени могат да доведат до депресивни състояния и дискомфорт. Съществуват три форми на следродилна депресия. Първата от тях е най-често срещаната и лека форма, която се среща при 80% от майките (данни от САЩ) и се нарича "baby blues". Тази форма на следродилна депресия се забелязва часове след раждането и може да продължи от няколко часа до няколко дни след това. Въпреки, че симптомите на тъга, плач и смяна на настроенията са несъмнено неприятни, те не причиняват сериозни и трайни промени в състоянието на майката.
По-сериозен проблем е следродилната психоза ("postpartum psychosis"), която предизвиква значителни нарушения във функционирането, но за щастие е рядко явление. Нейните симптоми могат да бъдат смяна на настроенията, халюцинации и неадекватност. Такова състояние сериозно възпрепятства психиката и поведението и хоспитализирането е често необходимо.
Третата форма на следродилна депресия носи и нейното име - "следродилна депресия" ("postpartum depression"). Тя се среща при около 15 - 20% от жените (данни от САЩ). Единствената разлика на това състояние от депресивния епизод, описан в Международната Класификация на Болестите - 10-та ревизия (и в DSM-IV) е, че то възниква в периода до 3 месеца след раждането. Поставянето на тази диагноза изисква наличието на характерните за нея симптоми в рамките на поне 2 седмици.
"При типичните епизоди на лека, умерена и тежка депресия пациентът страда от понижено настроение, намалена енергия и спад на активността. Способността за изживяване на удоволствие, интересите и концентрацията са отслабени и често е налице силна умора, дори след минимално усилие. Сънят обикновено е нарушен, а апетитът намален. Самооценката почти винаги е понижена, често е налице неувереност в себе си (дори и при лек епизод), известни мисли за вина и безполезност. Пониженото настроение варира слабо от ден на ден, обикновено не се влияе от обстоятелствата и може да е придружено от, така наречените соматични симптоми, като загуба на интерес към околния свят и усещания за удоволствие, събуждане по-рано от обичайното, по-изразителна потиснатост сутрин, изразена психомоторна забавеност или тревожност, загуба на тегло, загуба на либидо. В зависимост от броя и тежестта на симптомите, депресивният епизод може да бъде уточнен като лек, умерен или тежък." (МКБ-10)
Причините за възникването на следродилна депресия са идентични с тези на класическия депресивен епизод. Те най-често са съчетание от няколко фактора, като, например, генетична предразположеност, преживяване на стресови ситуации, проблемна бременност, хормонален дисбаланс, предишно преживяване на депресивно състояние.
В случаите на следродилна депресия, последствията не са злополучни само за майката, но и за детето. Те могат да имат сериозни ефекти върху отношенията и връзката родител - дете, а пълноценното развитие на детето може да бъде възпрепятствано от социална, когнитивна и емоционална гледна точка. Кърмачетата имат изключителна нужда от грижи и внимание и липсата на адекватна родителска грижа в този период може да остави сериозен белег в по-късното развитие на детето.
Лечението на депресията е най-често медикаментозно и / или терапевтично. При следродилната депресия, антидепресантите се изписват изключително рядко. Те се отделят в кърмата и могат да доведат до сериозни усложнения. Психотерапиите, които са доказали положителното си въздействие върху депресията са Интерперсоналната терапия и Когнитивно-поведенческата терапия. В ситуация на следродилна депресия е изключително важно да се обърне внимание и на конкретните отношения "майка-дете" и да се направи всичко възможно те да се нормализират и стабилизират.
Несъмнено следродилната депресия е тежко и изпълнено с дискомфорт състояние. Дори завладени от него, не трябва да забравяме, че не носим отговорност само за себе си и трябва да положим максимални усилия, за да се справим. Не бива да се забравя, че бащите не са застраховани от състояния на депресия.
Dickstein, S. (2002). Postpartum Depression. In N. Salkind (Ed.), Child Development (pp. 312-315). New York, NY: Macmillan Reference USA
ICD – 10, The ICD-10 Classification of Mental and Behavioural Disorders, World Health Organization, Geneva (1993)
Книгата на Харви Карп "Най-щастливото бебе" е изключително полезна за всеки бъдещ родител. Той обяснява основни принципи в развитието и ежедневието на бебето и предлага ефективни техники за неговото успокояване.
Световната Здравна Организация (СЗО) силно препоръчва кърменето да продължи задължително през първите шест месеца, като единствен източник на храна и вода (освен в случаите, когато това е невъзможно, поради възникнали проблеми).