
Втори триместър по седмици
Вторият триместър е обикновено най-лекият. Гаденето и повръщането са отминали и енергията се възвръща обратно. По време на този триместър става ясен полът бебето и движенията му започват да се усещат.
* До 20-та седмица бебето се измерва от главата до дупето. След това - от главата до стъпалата.
* Сравнението с плодове е приблизително и се отнася към дължината на бебето, а не към неговата форма и пропорции.
Бременността продължава 40 седмици, като започва от първият ден на последната менструация. Никой не може да каже с точност кога се случва зачеването и затова този „календар“ е приет като стандарт.
Овулацията на повечето жени настъпва между 11 до 20 дни след първия ден на цикъла, или през първите 2 седмици от „бременността“.
Сперматозоидите могат да оцелеят в тялото до 6 дни след половия акт. Веднъж освободена, яйцеклетката може да бъде оплодена в рамките на 12 до 24 часа. Ако не бъде оплодена ще бъде изведена от тялото със следващия цикъл.
Оплождането се случва във фалопиевите тръби и оплодената яйцеклетка (бластоцист) пътува и се захваща в матката между 6 до 10 дни след овулацията.
Това е времето, когато бременността настъпва и оплодената яйцеклетка се имплантира в стените на матката.
Размер - маково семе.
Наподобява топка.
Бластоцистът се захваща и дели на 2 части. Едната образува плацентата, а другата плода. Три основни клетъчни слоя започват развитие: ектодерм, който ще се превърне в нервната система, косата и кожата на бебето; ендодерм, който ще формира стомашно-чревния тракт, черния дроб, панкреаса и щитовидната жлеза; и мезодерм, който се развива в скелет, съединителна тъкан, кръвоносна система, отделитена система, полова система и мускули. Група клетки образуват невралната тръба, която е основата на гръбначния и главния мозък и гръбначния стълб. Плацентата започва да стимулира производството на прогестерон, естроген и hCG (human chorionic gonadotropin), които предизвикват гаденето и другите симптоми на бременност.
Зацапването е харектерно за тази седмица и често не е причина за тревога.
Размер - черно пиперче.
Наподобява попова лъжичка, тръбичка.
Сърцето започва да бие за първи път, но все още не може да бъде чуто на ултразвук. Мозъкът се разделя на две хемисфери и други важни органи започват развитие.
Размер - зрънце леща, малко грахче.
Наподобява попова лъжичка.
Сърцето бие в ритъм. Започва развитието на очите, ушите, носа, бузите и брадичката. Появяват се миниатюрни крайници, които започват да се движат и кръвта започва да циркулира.
Въпреки, че кръвта на майката доставя хранителни вещества и кислород на бебето, тя не е директно свързана с него. Вместо това тя преминава през пъпната връв на бебето чрез плацентата, която действа като филтър. Плацентата произвежда хормони, които поддържат растежа на бебето и изпраща хранителни вещества и кислород към него. Благодарение на филтриращите функции на плацентата, кръвните групи на майката и бебето могат да бъдат различни.
Размер - черна боровинка.
Наподобява попова лъжичка с крайници.
Крайниците, които са се появили предишната седмица сега наподобяват плавници. Лактите на ръцете и краката са видими. Ставите започват да се формират. Започва развитието на лицевите черти - ноздри, очи, клепачи, уста и език. Фоликулите на косата се формират. Мозъчните хемисфери са обособени и генерират по 100к нови клетки всяка минута. Започва развитието и функционирането на бъбреците.
Размер - малинка. Приблизително - 1.6см, 1гр.
Наподобява попова лъжичка с крайници.
Всички органи са налице, но продължават да се развиват. Върхът на носа е видим и клепачите са по-развити. Ембрионалната опашка започва да изчезва и тялото изглежда по-човешко. Това е краят на ембрионалния период. Сърцето е разделено на 4 камери и бие в 160 удара в минута. Кожата е прозразна. Половите органи са формирани, но все още не могат да се различат на ултразвук.
Размер - черешка. Приблизително - 2.3см, 2гр.
Наподобява малък човек. Главата е по-голяма от тялото.
Клепачите са напълно оформени, но ще се отворят през 28-ма седмица. Ставите на коленете, лактите, рамената, глезените и китките са развити и позволят на бебето да се движи свободно. То може да свие ръката си в юмрук и да смуче палеца си. Клапите на сърцето и храносмилателната система се развиват. Пръстите на ръцете се оформят и издължават.
Размер - синя слива. Приблизително - 3.1см, 4гр.
Наподобява малък човек. Главата и тялото са в съотношение 1:1.
Главата на бебето е с размера на неговото тяло, а мозъкът генерира по 250к неврона в минута. Пръстите на ръцете вече не са ципести, а ноктите и косата се виждат. Развитието на храносмилателната система позволява поглъщането на околоплодна течност. Бъбреците, белите дробове, панкреасът и черният дроб функционират, но продължават да се развиват. Оформят се очните ябълки. Развиващият се организъм вече се нарича фетус. Това е повратна точка в развитието, след която шансовете за загуба или усложнения драстично намаляват.
Размер - смокиня. Приблизително - 4.1см, 7гр.
Наподобява малък човек. Главата и тялото са в съотношение 1:1.
Кръвоносните съдове се виждат ясно през прозрачната кожа. Костите започват да се втвърдяват. Вратът се обособява, отделяйки главата от останалата част на тялото. Съотношението на главата и тялото е все още 1:1, което бавно ще се промени в процеса на развитие. Външните гениталии са добре оформени и скоро ще са разпознаваеми на ултразвук. Въпреки че все още не се усеща, бебето е много активно в този период. То започва да поглъща и изкарва околоплодна течност, което помага на развитието на дробовете.
Размер - лайм. Приблизително - 5.4см, 14гр.
Наподобява малък човек. Главата и тялото са в съотношение прилизително 1:1.
През тази седмица бебето започва да придобива все по-човешки вид. Очите му се приближават към центъра на лицето, ушите към крайната си позиция и се появява горната устна. Червата се развиват. Бъбреците могат да отделят урина, която се изхвърля и преработва от плацентата. Вече се забелязват и по-сложни рефлекси като сучене и хълцане. Бебето раздвижва пръстите на ръцете и краката си, рита и разпъва ръцете си. Нервната система продължава усилено развитие.
Размер - лимон. Приблизително - 7.4см, 23гр.
Има вид на новородено, но с много по-малки размери. Главата и тялото са в съотношение 1:3.
До този момент главата на бебето е по-голяма от неговото тяло, но през тази седмица съотношението е около 1:3. На върха на пръстите вече са формирани пръстовите отпечатъци. Бъбреците и пикочните пътища вече са напълно функционални. Погълнатите околоплодни течности се преработват и изхвърлят от бебето. В този период бебето се покрива с фино, меко окосмение, наречено лануго. Това е краят на първия триместър.
www.parents.com
www.americanpregnancy.org
www.babycentre.com
Вторият триместър е обикновено най-лекият. Гаденето и повръщането са отминали и енергията се възвръща обратно. По време на този триместър става ясен полът бебето и движенията му започват да се усещат.
Бебето е достатъчно развито и може да се справи във всеки един момент и извън утробата. В този последен триместър коремът и килограмите нарастват драстично. Това води до трудности в движенията и болки в кръста. Необходима е повече почивка.