Втори триместър по седмици

* До 20-та седмица бебето се измерва от главата до дупето. След това - от главата до стъпалата.
* Сравнението с плодове е приблизително и се отнася към дължината на бебето, а не към неговата форма и пропорции.

14-та седмица

Размер - нектарина. Приблизително - 8.7см, 43гр.

Наподобява новородено.

Устните на бебето са напълно оформени. Постоянните сукателни рефлекси помагат за оформянето на плътни бебешки бузки. Ако имате момче, простатата се формира, ако имате момиче, яйчниците се придвижват надолу в таза. Крайниците и вратът се издължават и стават по-пропорционални на тялото. Черният дрб се развива, а далакът започва да произвежда червени кръвни телца. Бебето често смуче палеца си и прави различни гримаси. Появяват се косата, миглите и веждите. Бебето само започва да произвежда хормони и развитието на репродуктивните органи е в своя пик.


15-та седмица

Размер - ябълка. Приблизително - 10.1см, 70гр.

Наподобява новородено.

Кожата на бебето е все още много тънка и прозрачна. Външните уши се развиват, наподобявайки тези на новородено. Очите и носа се приближават към центъра на лицето и крайната си позиция. Костите на бебето започват да се втвърдяват и могат да се видят на рентгенова снимка, но ще останат пластични, за да осигурят по-лесно раждане. Мозъкът вече контролира всики мускули на бебето и то е значително по-активно. Ланугото вече покрива цялото тяло и лице на бебето и ще остане там до малко преди раждането.


16-та седмица

Размер - авокадо. Приблизително - 11.6см, 100гр.

Наподобява новородено.

Бебето се подготвя за растежем бук през следващите няколко седмици. Главата му вече седи по-изправена, а не постоянно подпряна в гърдите. Ушите и очите са достигнали окончателната си позиция. Кръвоносната и отделителната система се развиват активно. Сърцето на бебето изпомпва около 25литра кръв на ден. Пъпната връв е напълно зряла с една вена и две артерии покрити с гладка и хлъзгава субстанция, която осигурява свободното й движение около бебето. Ако бебето е момиче, стотици хиляди яйцеклетки се образуват в яйчниците през тази седмица.


17-та седмица

Размер - круша. Приблизително - 13см, 140гр.

Наподобява новородено.

През тази седмица пъпната връв се издължава и втвърдява. Слухът се развива, тъй като ушите са напълно оформени. Бебето започва да образува мастна тъкан, което ще му придаде вид и пропорции като това на новородено. Натрупването на мазнини е важно за регулирането на температурата на тялото и метаболизма. Потните жлези също се развиват. Възможно е вече да усещате хълцането на бебето и неговите по-язявени движения. Крачетата на бебето през тази седмица наподобяват пръстите на ръката ви.


18-та седмица

Размер - сладък картоф. Приблизително - 14.2см, 190гр.

Наподобява новородено.

Защитното и електропроводимо покритие на нервните клетки (миелин) се развива активно през тази седмица, поради което е необходимо наличието на достатъчно мастни киселини в менюто на майката. Миелинът продължава развитието си и след раждането. Ако имате момиченце, неговите маточни тръби и матка са позиционирани на мястото си. Ако имате момченце, неговите гениталии вече могат да бъдат видени на ултразвук. Бебето вече чува различни шумове и гласовете около него, особено този на майката. То има 200 изградени кости, а при раждане техният брой ще е 300.


19-та седмица

Размер - сладък картоф. Приблизително - 15.3см, 240гр.

Наподобява новородено.

Ако имате момиченце, броят на формираните яйцеклетки в яйчниците е достигнал 6 милиона. Частите на мозъка, отговорни за сетивата са вече специализирани. Бъбреците произвеждат активно урина, а косата започва да израства от скалпа. Крачетата са по-дълги от ръцете. Скоро ще започнете да усещате бебето. Имайте предвид, че през първата бременност, може да усетите за пръв път движенията на бебето по-късно, около/след 20-та седмица.


20-та седмица

Размер - банан. Приблизително - * 16.4см / 25.6см, 300гр.

Наподобява новородено.

През тази седмица кожата на бебето се покрива с бяла субстанция, наречена vernix caseosa. Тя защитава и предпазва кожата му от околоплодните води и подпомага преминаването му през родовия канал по време на раждането. Бебето започва да произвежда мекониум, тъмно зелено-черно лепкаво вещество, което ще видите на първата пелена. Мекониумът съдържа изхвърлени клетки, погълната амниотична течност и храносмилателни секрети. Кожните слоеве се формирам и диференцират.


21-ва седмица

Размер - морков. Приблизително - 26.7см, 360гр.

Наподобява новородено.

Клепачите са напълно развити тази седмица. Бебето активно се движи в околоплодните води. Най-вероятно вече сте усетили движенията му. Поглъщането на околоплодна течност стимулира и развива храносмилателната система. Освен това бебето получава допълнителни калории от амниотичната течност. Ако бебето е момиченце, неговата вагина е напълно оформена.


22-ра седмица

Размер - папая. Приблизително - 27.8см, 430гр.

Пропорции на новородено, но кожата е набръчкана и има значително по-малко мазнини.

През тази седмица бебето е придобило пропорциите на новородено, но е значително по-малко. Кожата му е силно набръчкана, което ще се промени с наддаването на килограми и натрупването на подкожни мазнини. Устните и очите са напълно оформени, но ириса все още няма пигмент. Клепачите и веждите са като при новорено. Панкреасът узрява. Белите дробове се усъвършенстват. Кожата вече е матова и непрозрачна. Чувството за допир се развива заедно с мозъка.


23-та седмица

Размер - грейпфрут. Приблизително - 28.9см, 501гр.

Пропорции на новородено, но кожата е набръчкана и има значително по-малко мазнини.

Бебето заочва да разпознава познатите звуци и гласове, особено тези на майката. Милиарди неврони се формират. Мозъкът се развива активно и сензорните системи на бебето функционират. Белите дробове отделят сурфактант, протеин, който помага на белите дробове да се разширят и ги подготвят за вдишването на кислород. Панкреасът произвежда инсулин. Всички органи са почти напълно функциониращи.


24-та седмица

Размер - царевица. Приблизително - 30см, 600гр.

Пропорции на новородено, но кожата е набръчкана и има значително по-малко мазнини.

Мозъкът на бебето бързо се разраства. Вкусовите рецетори се обособяват, а белите дробове са все по-развити и сложни. Разклоненията на белите дробове и клетките, произвеждащи сурфактант, продължават развитие. Преждевременно родените имат проблеми с дишането, защото не е имало достатъчно време тези клетки да се усъвършенстват и да станат напълно функционални. Ноздрите са отворени и вдишват амниотична течност, подготвяйки се за кислорода навън. Вестибуларният апарат функционира и бебето може да усети дали е с главата надолу или изправено. Движенията вече придобиват ново значение.


25-та седмица

Размер - карфиол. Приблизително - 34см, 660гр.

Пропорции на новородено. Кожата е значително по-малко набръчкана.

Бебето активно наддава и кожата му е значително по-изпъната. Цветът на косата е налице. В този период вече има изградени периоди на активност и сън. Много е вероятно те да се запазят такива и след раждането. Бебето вече отваря очи през активните периоди и ги затваря, когато спи. Мозъчната кора се нагъва и развива. Мозъкът контролира дишането, храносмилането и температурата на тялото, което от съществено значение за оцеляването навън.


26-та седмица

Размер - тиквичка. Приблизително - 35.6см, 760гр.

Пропорции на новородено. Кожата е значително по-малко набръчкана.

Бебето се подготвя активно за света навън. Слухът се развива значително и то показва предпочитания към определени звуци. Белите дробове продължават активното си развитие. Ако имате момче, неговите тестиси са се спуснали в скротума му. Движенията на бебето се усещат значително и дори мога да причинят дискомфорт. Гръбначният стълб става по-здрав и бебето е способно да диша и плаче извън утробата. Ланугото постепенно започва да намалява. Очите стават чувствителни към светлина.


източници:

www.parents.com
www.americanpregnancy.org
www.babycentre.com

За всеки родител

Трети триместър по седмици

Бебето е достатъчно развито и може да се справи във всеки един момент и извън утробата. В този последен триместър коремът и килограмите нарастват драстично. Това води до трудности в движенията и болки в кръста. Необходима е повече почивка.

Раждане

Според Dick-Read, болката по време на раждане не е неизбежна и е резултат от страхът, който се предава от майка на дъщеря през поколенията. Dick-Read подчертава, че информирането на жената за процеса на раждането отнема страха от неизвестното и спомага за неговото по-лесно и безболезнено изпълнение.