Прибори, от 2 до 3 години

Вече може да си говорите и да дискутирате важни въпроси. Дори и само на 2 години, децата имат собствено мнение, вкусове, предпочитания и специални желания. Опитайте се да използвате времето, прекарано заедно пълноценно. Вие може да готвите и да се храните заедно. Вашата помощ при храненето вече е минимална и децата постепенно стават все по-независими. Насърчавайте това. Дори може да използвате тяхната помощ в кухнята. Те обичат да помагат и научават интересни неща.

Прибори. На тази възраст децата вече могат, дори и не много сръчно, да се хранят с нож и вилица. В началото е винаги трудно, но постепенно те започват все по-умело да боравят с приборите. Насърчавайте ги. Децата се чувстват много добре, когато са самостоятелни и могат да вършат повече неща сами. Това има положително въздействие върху тяхното самочувствие и самооценка.

В тази възраст, децата често обичат да упорстват и налагат собственото си мнение. Периодично те изпитват вашите и съответно техните собсвени граници. Трудно може да се даде съвет за това как оптимално да постъпите в тези ситуации, но може би единственият универсален съвет е да имате справедливи и постоянни правила, които цялото семейство да следва и да обяснявате действията си. Ако кажете, например, на детето си, че не може да яде шоколад всеки ден, без да му обясните защо, това ще създаде напрежение и вие няма да успеете да го убедите, че сте прави. Ако му кажете, обаче, защо не искате то да яде шоколад всеки ден и до какво може да доведе това, то ще ви разбере и по-лесно ще ви послуша. За съжаление тези обяснения трябва да бъдат повтаряни често. Децата не умеят да помнят така добре, както ние. Промяната или нестабилността на правилата, както за хранене, така и другите правила, се усеща първо от децата. Така, например, те винаги искат "забранени" неща от родителя, който е по-склонен да им ги даде. Изключения, разбира се, прави всеки.

Така е и с храненето. Ако сте успели вече да наложите 3 основни хранения и хапването на плодове, зеленчуци и пълнозърнести хапки между тях, то най-вероятно вашите деца са свикнали с този режим и са доволни от него. Добър съвет е да обсъждате храната с децата си. Как се чувстват от различните храни, какъв вкус имат и т.н. Когато децата ядат прекалено сладко или чипс, те несъмнено ще почувстват дискомфорт. Обърнете им внимание. Кажете им, че затова не трябва да се яде често такава храна.

Когато са гладни, децата често стават раздразнителни. След като хапнат, нещата се оправят. Обяснете им и това. Те не винаги могат да обяснят чувствата и действията си и ще се почувстват по-добре, когато им помогнете да ги разберат.

Всеки от нас има хиляди ангажименти и не винаги успява да е активен на всички фронтове. Няма как да знаем всичко и винаги да постъпваме правилно. Какво и колко е полезно? Кога е най-добре да ядем определени храни? Това е, несъмнено, объркващо за всеки от нас. Затова, таблиците по-долу показват резюмиран вариант на това какви са плюсовете на основните храни и как би могло да изглежда едно примерно дневно меню. Така може по-лесно да се ориентираме и изберем подходящото за нас.


Полезни храни и полезни съставки.

Храни Основни хранителни вещества Ползи Кога да дадем
ябълки витамин С, пектин, ябълкови киселини детоксикатор 4 - 6 месеца
бадеми витамин Е, полезни мазнини, магнезий и калий спомагат за абсорбацията на калций 15 - 24 месеца *смлени
авокадо витамин Е, полезни мазнини, олеинова киселина, лутеин анти-канцерогенно действие 4 - 6 месеца
броколи каротеноиди, желязо анти-канцерогенно действие 4 - 6 месеца
мазна риба омега-3 мазнини, протеини спомага за изграждането на нервната тъкан 6 - 9 месеца
тиква антиоксиданти защитава от инфекции 4 - 6 месеца
семена омега-3 и 6 мазнини, цинк, магнезий и калций намалява риска от екземи и алергии, анти-канцерогенно действие 4 - 6 месеца от мазнина; цели - 15 - 24 месеца
водорасли йод, хлорофил и алгинова киселина спомага функцията на щитовидната жлеза, детоксикатор 4 - 6 месеца за накисване; 15 - 24 мецеца директна консумация
кълнове ензими стимулира храносмилането 9 - 12 месеца
пълнозърнести фибри, витамин В, желязо, магнезий, селен стимулира чревната дейност 4 - 6 месеца
кисело мляко полезни бактерии, протеин, калций, фосфор, цинк, витамини В2/12/5 усилва имунната система 4 - 6 месеца за накисване; 9 - 12 месеца директна консумация

Примерна схема на хранене


Закуска Обяд Закуска Закуска Вечеря
хладка вода;
бъркано яйце с пълнозърнест хляб;
пълнозърнести палачинки с плодове
или овесени ядки с плодове
хладка вода;
зеленчуци на пара;
ориз с маслини;
супа с пълнозърнест хляб и кашкавал;
пълнозърнеста паста със сирене/кашкавал и зеленчуци
+ 2ч.лъж. растителна, студено пресована мазнина
хладка вода;
плод
хладка вода;
пълнозърнести гризини;
зеленчук или сладка варена царевица
хладка вода;
пиле / риба със зеленчуци
или ориз със зеленчуци

Няколко рецепти:

Суши. Купете листа и подложка за навиване на суши, кафяв ориз (или ориз за суши) и зеленчуци по ваш избор. Сварете ориза (според инструкциите на етикета) и поставете част от него върху листото за суши (върху пътечката). Разпределете по дължината на цялото листо като оставяте по един пръст разстояние без ориз от двете страни и 2 пръста в края на листото (за да може да се залепи и да стане руло). Сложете тънко нарязаните зеленчуци в основата на покритото с ориз листо и започнете бавно да навивате като силно притискате, за да стане стегнато. Когато го навиете, намокрете края на листото, където оставихте без ориз и притиснете, за да се залепи и стане руло. Сложете в хладилника готовите пръчки (покрити) за няколко часа. Нарежете ги и вашето суши е готово. Не забравяйте да кажете на децата, че самураите също са яли суши.
Тази рецепта е подходяща за консумация до 2 дни от хладилника. Количеството определяте вие.

Чушка пълнена със сирене. Любима рецепта от детството. Напълнете една зелена или червена чушка със сирене и нищо повече.
Тази рецепта е добра само за директна консумация.

Таратор. Опитайте да приготвите с минимално количество сол. Добавете копър и различни видове натрошени ядки. Съотношението на продуктите може сами да съобразите с вашите вкусове и тези на децата ви.

Тиква с мед. Сложете предварително обелената и измита тиква в печката за около 30 - 40 минути на 210 градуса. Когато омекне добавете мед.
Този десерт е добра алтернатива на вафлите и другите десерти пълни със захар.

* Не поставяте топла храна в пластмасови съдове.
* Използвайте тези рецепти като основа и разменяйте частично съставките - леща / боб / ориз, манго / папая / праскова / тиква и т.н.
* Всички тези рецепти са изключително богати на хранителни вещества и съобразени с възрастта и нуждите на подрастващите.


източници:

Elliott, R. (2010). Introduction. In R. Elliott, The Best Recipes for Babies & Toddlers, London, UK: Duncan Baird Publishers

За всеки родител

Здравословно готвене

Приготвянето на храната по здравословен начин далеч не означава, че трябва да се превърнете в майстор готвач или да инвестирате в скъпи съдове за готвене.

Храни и хранителни вещества

Животинските и растителните протеини вероятно имат един и същ ефект върху здравето. Разликата идва от съдържанието и количеството на протеини в тях.