Кърмене

Кърмата е идеалната храна за новороденото. Тя дава на бебето всички хранителни вещества, от които то се нуждае за здравословното си развитие. Кърмата съдържа антитела, които защитават кърмачетата от редица заболявания в детска възраст. Кърменето има изключителни ползи. То намалява риска от инфекции, помага на майките да регулират теглото си след раждането, намалява риска от рак на гърдата и яйчниците, спомага за привързаността между майката и детето, не изисква средства и не замърсява. Кърмените бебета са изложени на по-малък риск от затлъстяване. Кърмата е леснодостъпна, което гарантира на бебетата достъп до необходимата им храна по всяко време.

Световната Здравна Организация (СЗО) силно препоръчва кърменето да продължи задължително през първите шест месеца, като единствен източник на храна и вода (освен в случаите, когато това е невъзможно, поради възникнали усложнения). На около 6-месечна възраст децата започват да се нуждаят и от хранителните вещества, съдържащи се в другите храни, като кърменето остава в менюто до 2-годишна възраст, или по-късно. В допълнение, СЗО отбелязва, че кърменето трябва да започне в рамките на един час след раждането, храненията би трябвало да са по поискване на бебето, а не на точен час и толкова често, колкото то иска. Бутилките и бибероните трябва да се избягват.


Американската Академия на Педиатрите (ААП) дава сходно мнение. Обширните изследвания, направени от тях, показват убедителни предимства за бебетата, майките, семействата и обществото от кърменето. Тези предимства включват здравословни, хранителни, имунологични, психологични, социални, икономически и екологични ползи. AAП препоръчва силно кърменето да продължи през първите шест месеца от живота на детето, като единствен източник на храна и течности, а след това да продължи, заедно с други твърди храни, поне до навършване на първата година, а при желание и след това.

Съществуват много малко причини да не се кърми. Майките имат здравословно мляко, дори и ако техните диети не са пълни с питателни храни. Татуировките, пиърсингът и операциите на гърдите, често, не пречат на кърменето. Повечето майки, които се нуждаят от лекарства за хронични заболявания, също могат да кърмят безопасно. Дори пушенето не е причина да не се кърми (ААП). Ако имате някакви въпроси или затруднения с кърменето и кърмата, не се колебайте да потърсите специалист.

Половин час след раждането на бебето сукателните рефлекси на кърмачетата са най-силни, така че това е идеалното време кърменето да започне. Кърменето предизвиква и отделянето на хормони, които спомагат за намаляване на кръвотечението след раждането. Ранното начало на кърменето се свързва и с по-малко нощни хранения и проблеми.


Кърменето на всеки 2-3 часа спомага за производството на мляко. Новородените могат да се хранят и по-често от това - от 10 до 12 пъти на ден, а често се случва да се достигне и до 18 хранения. Това е най-добре да бъде определено от детето, което най-добре усеща своите нужди.

Този режим може да продължи до около 6-тия месец или малко преди това. След това може постепенно да започнете да добавяте нови храни и вкусове към менюто на вашето дете. Започнете постепенно, защото бебешкото стомахче не е свикнало на твърдите храни и може да получи алергични реакции.

В началото кърменето може да бъде трудно, както за майката, така и за бебето. Това е разбираемо, защото е напълно ново начинание, към което те трябва да привикнат. На сайта на Националната Асоциация "Подкрепа за кърмене" може да получите подкрепа и да се свържете със специалист във вашия район, който да ви помогне да преодолеете трудностите.


източници:

www.who.int
www.aap.org
http://www.podkrepazakarmene.com/

За всеки родител

Развитие до 2 години

Емоциите са двигателят, чрез който децата изпълняват своите цели и основното им средство за комуникация. Новородените показват общи модели на раздразнение и вълнение. Едва по-късно през първата година се развиват емоционалните изрази като радост, изненада, тъга, отвращение, гняв и страх.

Захранване на бебето

Бебетата започват да се нуждаят от дoпълнителни хранителни вещества в периода между 4 и 6-месечна възраст. Започнете с един плод или зеленчук и не ги смесвайте. По този начин по-лесно ще установите причинителя при евентуални реакции към някоя от храните.